Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kisttexter utan kista – Nehri II:s gravkapell

oktober 29, 2025 @ 18:30 - 20:00

80kr

Föredraget hålls på engelska.

För nästan 4000 år sedan lät guvernören Nehri II uppföra en monumental grav i klipporna vid dagens Dayr al-Barsha i Egypten. I taket på gravkapellet ristade Nehris konstnärer in en lång inskription som innehåller passager ur kisttexterna och som skulle hjälpa den avlidne i hans förvandling efter döden.

Den egyptiska underjorden rymde många prövningar som Nehri endast kunde övervinna med magisk hjälp. Konstnärerna som dekorerade gravkammaren gjorde det dock inte lätt för honom. Kisttexterna innehåller nämligen en rad egenheter som ger en fascinerande inblick i den forntida egyptiska konstnärens arbetsmetoder. På så vis får den religiösa teorin ge vika för den konstnärliga praktiken.

Dr. Toon Sykora är konservator för samlingen Egypten och Nubien vid Rijksmuseum van Oudheden. Där bedriver han forskning och skapar utställningar om det forntida Egypten. Dessutom är han verksam som epigraf inom Dayr al-Barsha-projektet i Egypten. Under utgrävningskampanjerna 2023 och 2024 arbetade han med gravkapellet tillhörande Nehri II.

Foto: Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, Nederländerna

Details

Date:
oktober 29, 2025
Time:
18:30 - 20:00
Cost:
80kr
Event Category:

Venue

Vuxenskolan Gärdet
Sandhamnsgatan 8
Stockholm, Sverige